Elämän synnyn arvoitusta ratkottiin Kuopiossa - Elämän synnyn arvoitus

Artikkelin indeksi
Elämän synnyn arvoitusta ratkottiin Kuopiossa
Elämän synnyn arvoitus
Muutosta, muutosta
Opinnot loppusuoralla
Rukousaiheita
Talouskuulumiset
Kaikki sivut
Elämän synnyn arvoitus

Juho Viitasalo ja Matti Leisola
Juho Viitasalo ja Matti Leisola

Leisola konkretisoi asian seuraavalla esimerkillä: kaikilla kemian tunneilla synnytettäisiin elämää, jos se olisi mahdollista. Mikä olisikaan mielenkiintoisempi koe oppitunnilla? Näin ei kuitenkaan ole, koska se on nykytietämyksen mukaan mahdotonta. Miten sitten on mahdollista, että elämä olisi syntynyt sattumalta luonnossa moninkertaisesti epäsuotuisimmissa olosuhteissa, jos kerta huippututkijat eivät pysty synnyttämään elämää edes laboratorio-olosuhteissa?

leisola
Yleisöä

Tiedemaailmassa ei kuulemma ole edes käynnissä mitään merkittävää tutkimusta, koska kukaan ei suostu rahoittamaan tällaista tutkimusta. Tämä esimerkki paljastaa tieteen rajat. Tieteellinen tutkimus ja metodit ovat paras keino hankkia tietoa ympäröivästä Jumalan luomasta todellisuudesta, mutta pitäisi myös tiedostaa sen rajat.

kahvittelut
Kahvittelut luennon jälkeen

Luento järjestettiin yhteistyössä Kansanlähetyksen 3K:n kanssa sekä yliopistolla toimivan kristillisen kerhon Suolan kautta. Luennon lopuksi oli pientä purtavaa sekä jatkot Studentian kappelilla.



Ota yhteyttä

Hämeentie 155 A 9
00560 Helsinki
(09) 612 9940
opko(at)opko.fi

Tue työtämme:
FI10 8000 1301 0446 09
(DABAFIHH)


Tapahtumat | Kuopio

Liity jäseneksi

Veritas Forum

VIP

Ruttureppu.fi

ilosanomapiiri

viisikielinen.fi

Nuotta

IFES