Kuopiossa nuorten iltoja sekä kävijämäärät nousussa

Artikkelin indeksi
Kuopiossa nuorten iltoja sekä kävijämäärät nousussa
Kävijämäärät kasvussa
Nuotta-nuorten illat
Ikkuna- ja parvekeremontista
Esirukousaiheet
Talouskuulumisia
Syksyn tapahtumia
Kaikki sivut

 

Kuopion OPKOn illoissa syyskuussa kävijämäärät ovat kasvaneet sekä nuorten illat lähteneet käyntiin.

 

Kirjeessä myös tietoa tulevasta ikkuna- ja parvekeremontista sekä esirukousaiheita.


Tätä kirjettä kirjottaessa Kuopiossa on ehditty pitää neljä opiskelijailtaa. Verrattuna viime kevääseen kävimäärä on selkeässä nousussa. On ollut jopa pari iltaa, jossa on ollut melkein 30 opiskelijaa. Syksyn alku on vilkasta ja aktiivista aikaa, joten seurataan miten kehitys jatkuu ja kuinka moni lopulta löytää paikkansa OPKOlta niin, että he todella sitoutuvat toimintaan. Optimaalista ei ole suuret kävijämäärät, vaan se että ihmisillä on armolahjojen mukainen palvelupaikka Jumalan valtakunnassa.

 

salla-maari_miikka
Salla-Maari ja Miikka juontamassa
Ekassa illassa oli puhumassa Matti Turunen, joka on ollut vuosien ajan vakiovieras sekä ollut itse mukana toiminnassa 70-luvulla eli melkein Kuopion OPKOn toiminnan alkuajoista lähtien. Olimme pyytäneet Mattia pitämään puheen esivallasta ja kristityn roolista yhteiskunnassa Aihe herätti paljon keskustelua haastavista tilanteista eettisten kysymysten äärellä, joihin esimerkiksi kristitty lääkäri voi työssään joutua

 

lauri
Lauri Wendland

Seuraavassa illassa oli puhujana Lauri Wendland, joka on hiukkasfysiikan tutkija. Hänen aiheenaan oli "Voiko maailma olla olemassa". Tämän jälkeen oli vuorossa Älä pelkää -tapahtuma, jossa OPKO oli myös mukana yhtenä yhteistyökumppanina. Tapahtumassa kävi yli 1000 nuorta ja vähän vanhempaa.


 

jokke
Joel Kerosuo

Kuun viimeisessä illassa oli puhujana Joel Kerosuo, teologian ja filosofian opiskelija Joensuusta. Hän puhui aiheesta "Missä Jumala on?". Nykypäivänä ihmiset etsivät Jumalaa monesta paikkaa, mutta ainoa missä Jumala on todella luvannut olla läsnä on hänen sanansa sekä armonvälineet.

 

 

kyykky
KYYKKYn tutustumisilta uusille opiskelijoille

Syyskuun alussa kävimme KYYKKYn tutustumisillassa esittelemässä OPKOn toimintaa uusille opiskelijoille. On ollut ilahduttavaa havaita, että useampikin uusi opiskelija on löytänyt tiensä OPKOlle, eikä kävijämäärän kasvu perustu ainoastaan vanhempien opiskelijoiden aktiivisuuteen. Uudet opiskelijat käyvät aluksi melko ahkeraan viikonloppuisin kotonaan, joten vielä on vaikea arvioida kenestä heistä tulee vakiokävijöitä. Rukoilkaamme, että he löytävät elävän seurakuntayhteyden syksyn mittaan OPKOlta tai jostain muusta kristillisestä seurakunnasta tai järjestöstä.

 

 

 


Nuotta-nuorten illat Kuopiossa

Toinen selkeä ilonaihe ovat olleet syksyllä aloitetut nuorten illat. Kuopion OPKO siis järjestää yhteistyössä Kansanlähetyksen, Raamattuopiston ja SLEY:n kanssa Nuotta-nuorteniltoja, joiden pääidea on tarjota hyvää ja selkeää raamattuopetusta sekä vahvistaa uskovia nuoria uskonyhteydestä. Se vaikutelma mikä minulle on tullut näistä nuorista, niin läheskään kaikilla ei ole uskovaa luokkatoveria, josta saisi tukea. Kuopiossa on toki seurakuntien nuorten iltoja, missä moni käy, mutta silti kaikki eivät ole löytäneet omaa paikkaansa niistä, joten on olemassa selkeä tarve tämän profiilin omaaville illoilla. Jatkakaamme rukousta iltojen puolesta!

 

Kun olen seurannut Kansanlähetyksen nuorisosihteerin työtä, niin olen saanut oppia paljon tärkeitä asioita, jotka liittyvät myös omaan työhöni. Nyt esimerkiksi nuorten iltoja varten Jouni kokosi tiimin, jossa on nyt neljä ihmistä vetämässä iltoja. Suurin osa tiimiläisistä on opiskelijoita. Yksi vanhempi henkilö, joka tykkää erityisesti nuorisotyöstä on myös mukana. Kun tiimi jakaa vastuuvuorot tasaisesti, niin varmistuu että joka kerta on paikalla joku tuttu henkilö ja näin nuori tuntee olonsa nopeammin kotoisaksi illassa. Myös vastuu jakaantuu tasaisesti ja on selvät kuviot koko loppuvuodelle vastuiden suhteen. Lisätietoja toiminnasta saa nettisivuilta: http://www.opko.fi/nuoret/kuopio.html

 


Ikkuna- ja parvekeremontti

Viime aikoina olen selvitellyt reaaliteetteja, mitä tulee kokoontumistilamme taloyhtiön aloittamaan ikkuna- ja parvekeremonttiin. Siitä on tulossa myös meille melko reippas lasku suhteessa toiminnan budjettiin, koska remonttikustannukset jaetaan huoneiston neliöiden perusteella.

toimisto
OPKOlo
Kellarikolossamme on n. 75 neliötä, eli se on keskikokoisen kolmion kokoinen tila. Arviolta kyse on siis n. 3600 euron kokoisesta summasta.

 

Pidimme viime maanantaina hallituksen kokousta ja puntaroimme eri vaihtoehtoja. Esille tuli myös ajatus myyjäisistä. Kuitenkaan kovin suuressa mittakaavassa emme voi alkaa pitämään myyjäisiä, koska silloin kaikki voimavarat menisivät myyjäisten pitämiseen, eivätkä opiskelijatyöhön. Vaikka rahat saataisiin kerättyä opiskelijavoimin, niin järkevämpää on ottaa lainaa ja keskittyä perustyöhön. Lasku on pystytävä maksamaan helmi-maaliskuun tienoilla. Se toteutuu toukokuussa, joten toiminnalle siitä ei pitäisi aiheutua haittaa. Remontin vuoksi on noussut myös taloyhtiolle maksettava hoitovastike.

 

Taloyhtiön ikkunat ovat alkuperäiset, eli noin vuodelta 74. Ikkunoiden uusiminen on siis täysin välttämätön asia ja se lisää myös talojen energiatehokkuutta, jos asiasta haluaa jotain positiivistaa löytää, niin hoitovastikke saattaa tulevaisuudessa laskea pienentyneiden lämmityskustannusten vuoksi.


Rukousaiheita

Tässä kootusti kirjeen lomassa esille tulleet asiat, joiden puolesta pyydämme esirukoustukea:rukous

  • Uudet opiskelijat Kuopiossa
  • Nuorten illat Kuopiossa
  • Ikkuna- ja parvekeremontin rahoitus
  • Vastuunkantajia lisää pyörittämään iltoja
  • Leiri Kuopiossa 29-31.11.2009
  • Loppusyksyn opetukset ja opiskelijaillat

Herralla on istuimensa taivaissa,
ja hänen valtansa alla on kaikki maa.
Ylistäkää Herraa, te hänen enkelinsä,
te voimalliset sankarit,
jotka hänen sanansa kuulette
ja hänen käskynsä täytätte.
Ylistäkää Herraa, te taivaan joukot,
kaikki hänen palvelijansa,
jotka hänen tahtonsa täytätte.
Ylistäkää Herraa, te hänen luotunsa
kaikkialla hänen valtakunnassaan.
Ylistä Herraa, minun sieluni!

Ps. 103: 19-22


Taloustilanne

Olen saanut vihdoinkin korjatuksia kannatuslukuja näyttävän ohjelman OPKOn nettisivuilla. Se oli oikeastaan viimeinen isompi puute nettisivujen päivityksessä. Kannatuslukuja voi katsoa seuraavasta linkistä: Kannatusluvut Kuopiosta tammi-elokuulta

Alla kuva tilanteesta:

kannatus_2009-tammi-elo

Kuopion työtä voi tukea taloudellisesti tilille 800013-1044609 viitenumerolla 2147. Seuraavasta linkistä pääset listaan nettipankeista, jota kautta pääset lahjoittamaan haluamasi summan:

www.opko.fi/nettipankit

 

Jos et ole vielä maksanut tämän vuoden jäsenmaksua, voit suorittaa sen tilille 800029-6613491 viitenumerolla 123 (10 € opiskelijajäsenet, 20 € seniorijäsenet).

 

Etelä-Suomen lääninhallituksen 19.12.2008 myöntämän rahankeräysluvan OKU 1345 A mukaisesti Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetys ry voi kerätä varoja tililleen 800013-1044609 kaikille avoimen raamattuopetus-, yhteydenrakentamis- ja tavoittavan toimintansa rahoittamiseen 1.1.2009-31.12.2010 koko Suomessa Ahvenanmaata lukuunottamatta niin, että rahat käytetään välittömästi toimintaan.

 



Valtakunnallisia ja paikallisia tapahtumia syksyllä

  • Taivasta näkyvissä - Pidot Enä-Sepässä 10.10. klo 15-18 Mukaan ovat tervetulleita kaikki OPKOn työn ystävät - uudet ja vanhat. Nyt juuri sinulla on tilaisuus kuulla, mitä OPKOon kuuluu ja kertoa mielipiteesi ja toivomuksesi.
    Katso ohjelma

  • NOSA 2009 "For a Time Like This"! 14-18.10. Pohjoismainen opiskelijakonferenssi Enä-Sepässä.
  • 23.-25.10. Ruttureppu-leiri varhaisnuorille “Lupaukset täyttyvät” Enä-Sepässä. Ilmoittautumiset ja lisätiedot: puh. (09) 612 9940 tai Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen

  • 23.-25.10. Rukouksen ja talkootöiden Ora et labora -tapahtuma Enä-Sepässä Vihdissä. Ora et labora tarjoaa eri ikäisille mahdollisuuden tutustua toisiinsa yhteisen tekemisen kautta ja myös levätä Herran kasvojen edessä työnteon lomassa. Ilmoittautuminen: 16.10. mennessä sähköpostitse risto.hyttinen (at) opko.fi tai 050 468 7501.

  • Su 8.11. OPKOn pääsihteeri Jussi Miettinen Kuopiossa opettamassa Raamattua Kansanlähetyksen Elämän leipää-tilaisuudessa, Neulamäen kirkkolla klo 16. Lapsille on oma Raamattu- ja puuhahetki tilaisuuden aikana.

  • 21.-22.11. Daavid – suuri sankari ja suuri syntinen. Raamattu rakkaaksi -leiri Enä-Sepässä Vihdissä, opettajana Mailis Janatuinen. Lastenhoito järjestetty raamattutuntien ja ryhmäkeskustelun ajaksi. Ilmoittaudu leirille: (09) 612 9940 tai Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen
  • 27.-29.11. Itä-suomen OPKOjen yhteisleiri Kuopiossa, Haminanlahdessa. Leirillä käydään läpi miten alkuseurakunta oppi elämään keskenään suurten jännitteiden keskellä ja kääntämään sen Jumalan valtakunnan voitoksi.

Ota yhteyttä

Hämeentie 155 A 9
00560 Helsinki
(09) 612 9940
opko(at)opko.fi

Tue työtämme:
FI10 8000 1301 0446 09
(DABAFIHH)


Tapahtumat | Kuopio

Liity jäseneksi

Veritas Forum

VIP

Ruttureppu.fi

ilosanomapiiri

viisikielinen.fi

Nuotta

IFES